Makedonija

Осум пливачи ја претставуваа Македонија на Европското првенство во Белград

0
26.06.2024. Jane Karajovanov

Под водство на тренерите Стаменов Горан и Стојановски Илија, Репрезентацијата на Македонија настапи на Европското првенство во пливање кое се одржа во Белград, Србија. Македонија  ја претставуваа 8 пливачи,по 4 во машка и женска конкуренција. Пливачот на ПК Вардар 2018, Јанковски Јован во дисциплината 50м слободно,постави Нов Младински рекорд на Македонија со време 23.74, стариот […]

PROČITAJ VIŠE +

Митинг на Мултинации

0
05.04.2024. Jane Karajovanov

Во Скопје на 6 и 7 Април ќе се одржи Купот на Мултинации за млади пливачи. На Купот учество ќе земат вкупно 203 пливачи од 16 земји.

PROČITAJ VIŠE +

Македонија со двајца пливачи на Светското првенство во водени спортови

0
06.02.2024. Jane Karajovanov

Во Доха,Катар започна Светското првентсво во водени спортови.Од Македонија ќе настапат два пливачи,еден во машка и еден во женска конкуренција.

PROČITAJ VIŠE +

Потретседателот на Европската пливачка федерација ЛЕН во Македониуа

0
25.11.2022. Jane Karajovanov

Денес во официјална посета на Националната пливачка фрдерација на Северна Македонија престојуваа високите претставници на ЛЕН Европската и на ФИНА Светската пливачка федерација д-р Јосип Варводиќ прв потпретседател на ЛЕН и член на бордот на ФИНА и Милош Мрачевиќ делегат на ЛЕН за ватерполо. За време на посетата заедно со своите домаќини Горан Стојановски – […]

PROČITAJ VIŠE +

Охридски пливачки маратон 2022.

0
20.09.2022. Jane Karajovanov

На 10.09.2022 во Охрид се одржа традиционалниот Охридски пливачки маратон во должина од 25Км на патеката Климе Савин.На маратонот учество земаа 8 пливачи,7 во машка и 1 во женска конкуренција кои се бореа за награден фонд од 10000 долари. Победници на маратонот се пливачите од Аргентина,Матијас Дијаз во машка конкуренција и Рита Ванеса Гарсија во […]

PROČITAJ VIŠE +

Светска серија на Ултра маратони – Сен Жан 32Км

0
03.08.2022. Jane Karajovanov

На првата трка од серијата на Ултра маратони која се одржа во Робервал,на езерото Сен Жан – Канада, учество земаа 14 пливачи од 6 Држави. Македонските пливачи Александар Илиевски и Евгениј Поп Ацев го заземаа третото,односно четвртото место. Александар со време 7:18.48 беше трет,додека Евгениј  беше 4то место со време 7:53.15. Победник во машка конкуренција е […]

PROČITAJ VIŠE +

Летно национално првенство на Македонијa

0
15.07.2022. Jane Karajovanov

На 16-17.07.2022 на Спортско рекреативниот центар “Атина Бојаџи” ќе се одржи Летното Национално првенство во пливање. На првенството учество ќе земат 19 клуба и околу 250 пливачи од Скопје, Битола, Куманово, Штип и Охрид. После 20 години Охрид е повторно домаќин на едно Национално првенство, последното Национално првенство се одржа 2002 година. Националната пливачка федерација […]

PROČITAJ VIŠE +

Горан Стојановски нов Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија

0
16.05.2022. Jane Karajovanov

Светската пливачка федерација ФИНА во Понеделникот на 9 Мај,ја извести Националната пливачка федерација на Северна Македонија дека го потврдува Горан Стојановски како Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија со ова воедно дојде и до промена на комплетното поранешно раководство на федерацијата. Претходно 33 клуба од Македонија побараа промена на поранешниот Претседател на воредно […]

PROČITAJ VIŠE +