0

Granice su pomerene, svečano otvorene Olimpijske igre Pariz 2024

Foto: Pascal Le Segretain/ Getty Images

Pariz, grad ljubavi, svetlosti, različitosti, definitivno je pomerio granice prilikom otvaranja ovogodišnjih Olimpijskih igara. Francuzi su postavili cilj, otvaranje mora biti drugačije, neviđeno do sada. Sve je otpočelo jedinstvenom, nikad viđenom “paradom nacija” na brodovima koji su se kretali Senom u defileu dugom 6km. Poseban momenat usledio je kada se pojavio brod sa reprezentacijom Srbije, koju čine ukupno 113 sportista, a zastavu Srbije nosili su odbojkašica Maja Ognjenović i vaterpolista Dušan Mandić.

Foto: REUTERS/Paul Childs
Foto: REUTERS/Paul Childs

Cermonija otvaranja bila je “protkana” sa dosad neviđenih – 12 celina, koncipirana tako da je spojila nespojivo. Uz slogane francuske revolucije, o slobodi, jednakosti i bratstvu, francuske istorije i njenih dostignuća, od prošlosti do sadašnjosti, od svevremenog do novog, od krvave revolucije do napretka – ličnog i industrijskog, sve uz note i slike kulture i umetnosti. Kiša je neumoljivo oblila Pariz, ali ni to nije sprečilo performans i navodnu krađu Mona Lize iz Luvra… Medjutim, umetnici, plesači, performeri, njih preko 300.000 istinski su pokazali čari francuskog naroda, iskrenost, posvećenost i ljubav. Ljubav prema OI koje su vratiili u Francusku nakon jednog veka, tačno nakon sto godina. Poslednji put Francuska je bila domaćin letnjih OI 1924. godine a pre toga 1900. godine.

Duh olimpizma, jednaknosti, ujedinjenja, mira, ljubavi oblijo je ceo svet, na jednom mestu, odmah uz Ajfelov toranj. U jedinstvenom svetlosnom performasu, sve oči bile su uprte u olimpijsku baklju, samo sa jednim pitanjem, kome će pripasti čast da zapali olimpijski plamen? Sve je bilo začinjeno dozom misterije kada je Zinedin Zidan izgubio olimpijski plamen negde u vozovima francuskih metroa.

Foto: Tanjug
Foto: Tanjug

Misteriozni “Fantom iz opere” prenosio je baklju po pariskim krovovima. Do samog kraja ostalo je nepoznato ko se krije iza gvozdene maske misterioznog “Fantoma iz opere”. Kulminacija je nastupila kada je ponovo olimpijski plamen dospeo u ruke Zinedina Zidana. Međutim, tad je usledilo novo rušenje tradicija, jer legendarni fudbaler predao baklju strancu tj sportisti koji nije francuz. Baklja je predata rekorderu francuskog teniskog grend slema, osvajaču 14 grend slem titula na Rolan Garosu, Rafaelu Nadalu.

Foto:Tanjug
Foto:Tanjug

Bilo je jasno da iznenađenima nije kraj, španski teniser se otisnuo rekom Senom, baklju  je predao još jednoj zvezdi “belog sporta”, amerikanki Sereni Vilijams.

Bio je tu i čuveni američki atletičar Karl Luis, i možda najbolja gimnastičarka 20. veka, Rumunka Nađa Komaneč i mnogi drugi velikani sporta a onda… “plamen su preuzeli” Ameli Morezmo, potom Toni Parker trčeći ka nepoznatoj lokaciji, a posebno emotivan momanat usledio je kada su im se pridružili paraolimpijci i drugi sportisti, koji su od ruke do ruke sa osmehom na licu prenosli olimpijski plamen.

Za poznavaoce plivanja, poseban momenat usledio je kada je Plamen preuzeo veliki bivši francuski plivač Alen Bernard. Njegova lista dostignuća objašnjava zašto je toliko cenjen, u okviru francuskog plivanja, četiri olimpijske medalje, od kojih dve zlatne. Na vrhu liste je titula na 100m slobodnim stilom na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. On je prvi i idalje jedini Francuz koji je to postigao. Sada 41. godišnji, Alen Bernard završio je takmičarsko plivanje pre 10 godina, ali nije otišao od bazena. Biće u Parizu 2024, ovog puta pored bazena – radiće za Eurosport kao stručni konsultant za plivačke događaje. Da podsetimo Alen je radio kao stručni konsultant u Riju 2016, godinu dana nakon završetka plivačke karijere, dok je za OI u Tokijo 2020, takodje komentarisao ali iz studija iz Pariza.

Foto: prt. Sc RTS, Alen Bernard nosi olimpijski plamen

Da francuzi istinski umeju da dele ljubav i nesebično čuvaju sportske vrednosti pokazali su kada je plamen predat najstarijem francuskom olimpijcu, stogodišnjem Šarlu Kosti. Da tada je bilo jasno, francuzi su želeli da upute samo jednu poruku, poruku UJEDINJENJA, poruku SPORTA poruku LJUBAVI koja bar u nadenih 16 dana čini svet jednakim, koji je na jednom mestu okupio, ujedino 206 zemalja, koji se ne razlikuju, već su spojene sportom, koji su međusobno jednaki bez obzira na rasu i naciju, bez obzira na boju kože i pripadnost. Upravo to su pokazali francuzi kad je iz invalidskih kolica stogodišnji Šarlu Kosta preneo plamen ne jednom sportisti, već atletičarki Mari Žoze Pere i džudisti Tedi Rine koji su po triput osvajali olimpijsko zlato. 

Foto: Prt Sc. RTS

Tek tada je bilo jasno da je čast da upale veliki olimpijski plamen pripala baš njima i da je sve spremno za spektakularan završetak ceremonije. I po tome su se francuzi izdvojili, verovatno prvi put u istoriji je zvanično paljenje olimpijsog plamena izvršeno od strane dvoje sportista, pripadnice lepšeg i pripadnika jačeg pola.

Foto: Tanjug

Veliki olimpijski plamen je upaljen u simboličnoj “korpi” ogromnog balona. Plamen je poleteo i izdigao se visoko iznad Pariza, dajući novu dozu svetlosti gradu svetlosti i prenoseći poruku da su OI jedan od najvećih dostignuća čovečanstva!

Cermoniju paljenja olimpijskog plamena možete videti na:

Foto: Tanjug

Goran Zebić

Goran Zebic u svetu plivanja poznati kao Zeba rođen 1984 godine, obuku plivanja i trenažni proces započeo na Tašmajdanu kod Nikole Jovanovića, potom nastavio da trenira i takmiči se u Plivačkom klubu Beograd, kod Slavka Kurblanovića i Vasilija Seratlića. Osnivača Beogradskog plivačkog kluba. Završio prehrambenu tehnologiju na Poljoprivrednom fakultetu, Univerzitet u Beogradu. Nacionalni i internacionalni plivački sudija, aktivno se bavi suđenjem na plivačkim takmičenjima od 2002 godine i internacionalni CMAS sudija plivanja sa perajima. Kao rukovodilac stručnog osposobljavanja plivačkih sudija, izveo je više genracija nacionalnih plivačkih sudija. Masters plivač, višestruki masters državni prvak, takmičarska disciplina prsno.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *