0

Janko Gojković: Rad na efikasnosti daje plivačima kompletnu sliku o napretku

SwimCliniq, plivačka klinika posvećena unapređenju tehnike i pristupa treningu, održana je u Beogradu. Učesnici su imali priliku da uče od nekadašnjeg olimpijca i reprezentativca BiH, Janka Gojkovića kroz šest treninga i tri radionice u tri dana, što je bio izazovan, ali izuzetno produktivan raspored.

Rekao bih da sam ispunio sve ciljeve koje sam imao za prvu kliniku u Beogradu. Ovo je bila najposećenija klinika, kako po broju plivača, tako i po broju trenera. Gostoprimstvo kluba 11. april bilo je fantastično i nadam se da ćemo nastaviti saradnju — istakao je Janko.

Organizacija na visokom nivou

Uz veliku posvećenost domaćina, plivači i treneri su imali priliku da se u potpunosti posvete učenju i usavršavanju.
Klub 11. april pobrinuo se da imamo rešenu svu potrebnu logistiku. S obzirom na intenzivan program, bilo je važno da sve teče glatko, a oni su to odlično organizovali. Veliko im hvala!

Beogradska klinika razlikovala se od prethodnih izdanja, jer je omogućila nastavak rada sa plivačima koji su već bili deo SwimCliniq programa.
Kako sam imao veliki broj plivača koji su sa mnom već neko vreme, ova klinika mi je dozvolila da sa njima nastavim da nadograđujem već napravljenu platformu, dok sam drugima ponudio ulazak u drugačije viđenje njihovog plivanja.

Razvoj plivača kroz refleksivno razmišljanje

Jedan od ključnih aspekata rada na klinici bio je podsticanje plivača na samostalno razmišljanje i analizu vlastitih pokreta.
Treneri često prenose znanje tako što govore plivačima kako i šta treba da rade. Međutim, važno je da ih podstaknemo da sami istražuju i reflektuju o svom plivanju. U Beogradu sam primetio značajan napredak u samostalnosti plivača, što je sjajan znak.

Glavni fokus u oblasti tehnike bio je na efikasnosti zaveslaja, kao ključnom elementu plivačkog uspeha.
— Uz rad na startovima i okretima, smatram da je efikasnost zaveslaja najvažniji deo tehnike. Ona zavisi od mnogo faktora – snage plivača, koordinacije, mobilnosti, fokusa, aerobnog i anaerobnog fitnesa… Zato rad na efikasnosti daje plivačima kompletnu sliku svega što je potrebno za napredak.

Holistički pristup – ključ uspeha

Trener je istakao da se u radu vodi holističkim pristupom, koji omogućava sveobuhvatan razvoj sportista.
Ovaj pristup uči plivače i trenere da ne gledaju stvari izolovano, već da ih posmatraju kao deo jedne velike celine. Da bismo pravilno razvijali mlade sportiste, moramo razumeti njihovo fizičko i mentalno stanje u svakom trenutku, održavati otvorenu komunikaciju sa njima i njihovim roditeljima i prilagođavati treninge na osnovu toga.

Kada je reč o mladim plivačima koji žele da se probiju na međunarodnu scenu, savet je jasan:
— Fokusirajte se na svoj razvoj, svakog dana radite stvari bolje i pametnije. Sport ne nudi garancije, ali ono što možete kontrolisati je vaš trud i posvećenost. Treneri, klubovi i nacionalni programi moraju obezbediti uslove za rast – dobre trening centre, pristup sportskim psiholozima, fizioterapeutima i stručnjacima za kondicionu pripremu.

Budućnost plivanja u regionu

Govoreći o stanju plivanja u Srbiji i regionu, istakao je potrebu za jačom saradnjom i razmenom znanja među trenerima i klubovima.
U manjim državama, gde su resursi ograničeni, razmena ideja i iskustava može doneti značajne promene. Takođe, smatram da bi češće okupljanje državnih timova na zajedničkim treninzima donelo boljitak. Plivanje je težak sport, a treniranje u pozitivnom okruženju, sa istomišljenicima, može biti od velike pomoći.

Na pitanje šta bi mogao biti ključni korak ka podizanju nivoa plivanja u regionu, odgovorio je:
— Potrebno je uspostaviti 1-2 nacionalna trenažna centra, povezati ih sa univerzitetima i omogućiti plivačima pristup svim neophodnim resursima. Bez toga, teško je očekivati kontinuirani uspeh.

Planovi za budućnost

SwimCliniq je već održan u Brightonu, Splitu, Rijeci, Sarajevu i Beogradu, a ideja za proširenje postoji.
Voleli bismo da organizujemo još klinika u drugim gradovima, ali nam je kvalitet na prvom mestu. Otvoreni smo za saradnju i stalno tražimo načine da unapredimo ono što radimo.

Beogradska klinika je pokazala koliko je ovakav vid edukacije važan za razvoj plivača i trenera. Njena uspešna realizacija otvara vrata za nova izdanja i nastavak širenja plivačkog znanja u regionu. Naredna klinika održaće se ponovo u Rijeci, na Kantridi od 11. do 18. 8. ove godine.


Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *