Olimpijsko zlato ili svetski rekord? Evo šta kažu naši plivači

Photo: olympics.rs / Quinn Rooney/Getty Images
Ako biste mogli da birate – da li biste pre želeli olimpijsko zlato ili svetski rekord? Ovo pitanje, koje smo postavili našim plivačima, izazvalo je veliko interesovanje i brojne diskusije, kako među sportistima, tako i među trenerima.
Rezultati su jasni: čak 63 odsto anketiranih plivača izabralo je olimpijsko zlato, dok je preostalih 37 odsto dalo prednost svetskom rekordu.
Olimpijska medalja, posebno zlatna, simbol je vrhunca sportskog uspeha. Ona sportistu stavlja u istoriju kao najboljeg na svetu u tom trenutku i donosi priznanje koje traje ceo život. Olimpijski šampioni postaju sportske legende, a njihovi uspesi često inspirišu generacije koje dolaze.
S druge strane, svetski rekord je dokaz apsolutne dominacije u određenoj disciplini. Sportista koji postavi rekord pomera granice mogućeg i ostavlja trag u istoriji sporta na način koji brojni olimpijski šampioni možda nikada ne uspeju. Njegovo ime ostaje upisano u tabelama rekorda, a njegov rezultat postaje izazov za buduće generacije.
Ova dilema, očigledno, nije jednostavna, a mišljenja stručnjaka o tome šta ima veću vrednost su podeljena. Evo kako su to komentarisali naši treneri.
Nikola Barac, trener mlađih kategorija u PK 11. April nam je rekao da ga ovakvo opredeljenje plivača ne iznenađuje:
Rezultati ovog, naizgled prostog pitanja, me ne iznenađuju jer sam i sam u ovih 64% koji su glasali za zlato na olimpijskim igrama. Mislim da je to san svakog sportiste baš kao i obaranje bilo kog rekorda …ALI… Titula pobednika Olimpijskih igara traje zasigurno 4 godine dok oboren rekord može da padne i nakon samo 5-10min (hahaha). Po mom mišljenju, uz medalju, tvoje ime se upisuje na večnoj listi osvajača medalja na OI. Zatim, ta medalja je lična, velika, pobeda kojoj se nada i raduje čitava nacija svake 4 godine. Zašto mislim da su ovako glasali? Razlog za ovakav rezultat glasanja bih voleo da je upornost i istrajnost u radu, motivisanost i vera u trenažni proces i želja za konstantnim dokazivanjem kod sportista i trenera te da su glasači upravo to prepoznali kod sebe i sagledali kompletnu sliku one druge strane medalje Šta sam očekivao? Iskreno sam se nadao da će procenat za medalju biti i veći ali svaki glas/odgovor ima i prigovor pa prihvatam to sa potpunim razumevanjem.
Slično mišljenje imao je i njegov kolega, Bojan Počuča:
Pozitivno sam iznenađen time što je 63% plivača odabralo olimpijsko zlato i da im je to bitnije od svetskog rekorda. Moram da dodam i to da je, po mom mišljenju, čak i mali procenat onih koji su odabrali olimpijsko zlato tj. veliki onih koji su odabrali svetski rekord. Iz mog ugla olimpijsko zlato je nešto što u sportu ni sa čim ne može da se meri. Olimpijsko zlato je vrhunac i san svakog sportiste, vrhunac njegovih želja i ambicije. To je nešto što ostaje upisano u istoriji i nešto što niko nikad ne može da ti oduzme. Ceo jedan olimpijski ciklus od 4 godine ti si olimpijski šampion, dok kod svetskog rekorda, ako već govorimo o plivanju, neko već popodne može da ga obori. Naravno da je i obaranje svetskog rekorda vrhunsko postignuće ali u poređenju sa olimpijskim zlatom rekao bih da je mala stvar. Još bih dodao to da je najbitnija razlika to što je svetski rekord nešto što se postiže prvenstveno za sebe, a olimpisjko zlato je nešto što osim što si osvojio za sebe, osvojio si za svoju porodicu, svoju zemlju i samim tim usrećio si naciju koja ti je najbitnije – i to je neprocenjivo.